فرزانه ابروانی

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

ویزای خود اشتغالی کانادا یکی از محبوبترین ویزاهای مهاجرت به کانادا محسوب میشود. در صورتی که متقاضی بتواند نشان دهد که شرایط دریافت این ویزا را دارد، می تواند برای مهاجرت به کانادا اقدام نموده و در نهایت اقامت را دریافت نماید. کشور کانادا حقوق همه افراد و ملیت ها را محترم می شمارد و برای همه شرایط یکسانی را در نظر میگیرد.

کشور کانادا در ادامه سیاست های سخاوتمندانه خود، لیست  رشته های خاص را منتشر کرده است که افراد واجد شرایط می توانند برای دریافت این ویزا اقدام کنند. به طور کلی دو شرط اصلی برای واجد شرایط بودن در این ویزا وجود دارد:

۱- داشتن حداقل 2 سال تجربه در 5 سال اخیر

۲- حضور بین المللی در رشته ای که قصد اقدام در آن را دارد. لازم به ذکر است که شما باید به صورت فعال در رشته مورد نظر در حال کار باشید. به طور مثال اگر شما همزمان در یک شرکت مشغول فعالیت باشید، نمی توانید فعالیت ورزشی خود را به عنوان رشته مورد نظر به دولت کانادا معرفی کنید. معمولا برای نشان دادن فعالیت خود به دولت کانادا به ارائه طرح کسب و کار نیاز است.

رشته ها و فعالیت های مد نظر کشور کانادا

به طورکلی ویزای خود اشتغالی در گروه های زیر قرار میگیرد: 

ورزشکاران

هنرمندان

ورزشکاران، شامل  مدیران ورزشی  بین المللی، مدیران ورزشی در رشته های مختلف ورزشی، ورزشکاران حرفه ای در تمام رشته ها می باشد.

هنرمندان شامل طراحان گرافیکی، طراحان مجله و کتاب،  طراحان داخلی،   افرادی که در زمینه مد و نمایشگاه فعال هستند،   روزنامه نگاران،  متخصصان ارتباطات و روابط عمومی،   مترجمان،   کتابداران،   نویسندگان و افرادی که در زمینه های تاریخی و هنری فعالیت دارند، می شود.

برنامه خود اشتغالی فدرال و کبک

دولت کانادا و همچنین دولت استانی کبک، برنامه های مهاجرتی  برای افرادی که قصد خود اشتغالی در صنایع، ورزش، کشاورزی و هنر دارند را ارائه می نماید.

 

برنامه خود اشتغالی فدرال

برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به کانادا تحت برنامه خود اشتغالی فدرال، متقاضی باید نشان دهد که  تجربه مربوط در زمینه کشاورزی، ورزش یا هنر را دارد  که به متقاضی اجازه خود اشتغال بودن در کانادا را می دهد.

 

برنامه خود اشتغالی کبک

در این برنامه، متقاضی باید به صورت آزاد در یک حرفه یا کسب و کار در کبک شروع به فعالیت کند. این برنامه به متقاضیان واجد شرایط این اجازه را می دهد تا اقامت دائم کانادا را به دست آورند.