فرزانه ابروانی

مهاجرت به کبک از طریق برنامه‌ های استانی

اگر شما دارای تجربه تحصیل یا کار در کبک باشید، میتوانید تحت برنامه تجربه کار کبکی موفق به اخذ اقامت دایم کانادا شوید. این برنامه شامل دو قسمت دانشجویان بین المللی و افراد دارای ویزای کار موقت در کبک  است.

این برنامه دارای دو مرحله می باشد. در مرحله اول، متقاضی باید برای دریافت گواهی انتخاب کبکی اقدام کند. این مدرک به متقاضی اجازه مهاجرت به کبک را می دهد. پس از دریافت این مجوز، متقاضی باید درخواست خود را به اداره مهاجرت، و شهروندی کانادا ارسال نماید و در نهایت برای فرد کارت اقامت صادر می گردد. البته در این مرحله آزمایشات پزشکی و امنیتی نیز انجام می گردد.

متقاضیانی که شرایط لازم برای برنامه تجربه کار کبکی را ندارند، اما دارای تجربه کار یا تحصیل در کبک هستند ممکن است شرایط لازم برای برنامه نیروی متخصص کبک را داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه تفاوتهای بین برنامه تجربه کار کبکی و برنامه مهاجرت نیروی متخصص کبک مراجعه نمایید.

دانشجویان خارجی

دانشجویان خارجی در کبک به منظور استفاده از این برنامه باید دارای شرایط زیر باشند:

مدرک تحصیلی خود را در طی 36 ماه گذشته از یکی از موسسات آموزشی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش کبک گرفته باشد

در کبک به مدت 1800 ساعت برابر 2 سال تحصیل نموده باشد

نشان دهد که به صورت موفقیت آمیز کسب دانش زبان فرانسه را در موسسات آموزشی کبک به انجام رسانده است یا مدرک زبان فرانسه را از یکی از موسسات آموزشی کبک دریافت کرده باشد.

شاغلین موقت خارجی

شاغلین موقت خارجی در کبک برای استفاده از این برنامه باید دارای شرایط زیر باشند

دارای 12 ماه سابقه کار تخصصی، مدیریتی یا حرفه ای در طی 24 ماه قبل از ارسال پرونده باشد

در هنگام ارسال پرونده در کبک زندگی کند و استخدام شده باشد

برنامه خود اشتغالی کبک

برنامه خوداشتغالی کبک یکی از زیر مجموعه برنامه های مهاجرت تجاری کانادا است. در این روش، افراد واجد شرایط در صورتی که بتوانند با پرداختن به شغل یا حرفه خود در استان کبک بصورت خویش فرمایی (خود اشتغالی) از عهده گذران امورخود برآیند ویزای مهاجرت کانادا (اقامت دائم) دریافت می کنند.

توجه: در تاریخ 28 مارس 2018، وزارت مهاجرت استان کبک تغییراتی را در این برنامه اعمال نموده است که شامل لیست جدیدی از مشاغل واجد شرایط و الزام سپرده های امنیتی میباشد.

برنامه سرمایه گذاری کبک

برنامه مهاجرت سرمایه گذاری کبک از زیر مجموعه های برنامه های مهاجرت کانادا است. در این برنامه، فرصتی در اختیار مهاجران سرمایه گذار واجد شرایط فرصت قرار می گیرد تا با سرمایه گذاری 350000 دلار کانادا از طریق کارگزاران مالی مورد تایید، موفق به اخذ  ویزای مهاجرت کانادا (اقامت دائم) شوند. 

توجه: متقاضیان برنامه سرمایه گذاری کبک، فقط از تاریخ August 31,2015 تا January 29,2016 فرصت ارسال درخواست داشتند. حداکثر تعداد درخواست های مورد پذیرش 1900 مورد در این برنامه بود که 1330 تعداد از این درخواست ها از کشورچین که شامل مناطق اداری ویژه هنگ کنگ و ماکائو نیز می شد.

متقاضیانی که سطح زبان فرانسه آنها در سطحی بالاترازمتوسط باشد ، با ارایه مدرک معتبر زبان فرانسه، از قانون فوق مستثتا خواهند بود و بررسی درخواست آنها اولویت خواهد داشت.

مزیت های این روش

سرمایه گذاری 350000 دلار 

سرمایه گذاری منفعل، متقاضی تعهدی در زمینه ایجاد حرفه و بیزینس نخواهد داشت.

اخذ اقامت دائم و بدون شرط برای متقاضی، همسر و فرزندان.

مزایای اقامت دائم، امکان داشتن اقامت دائم و مزایایی مانند سایر شهروندان کانادایی (مراقبت های بهداشتی عمومی، آموزش عمومی آزاد، دسترسی به دانشگاه های سطح بالا و غیره)

شرایط لازم برای سرمایه گذاران متقاضی مهاجرت به کبک
برنامه کارآفرینی استان کبک

هدف از برنامه کار آفرینی کبک، جذب افراد با سابقه در زمينۀ تجارت و بیزینس به منظور ایجاد شغل و فرصت های شغلی در کبک و توسعه اقتصاد این استان به عنوان یک مهاجر است. در این برنامه فرصت دریافت ویزای مهاجرت کانادا و اقامت دائم در اختیار مدیران و صاحبان واجد شرایط شرکت قرار می گیرد، مشروط به این که که آنها بتوانند یک شرکت یا کسب و کار کشاورزی، تجاری و یا صنعتی را به نحو موثر در استان کبک راه اندازی نمایند

توجه: در تاریخ 28 مارس 2018، دولت کبک  تغییراتی در قوانین این برنامه اعمال کرد و برنلمه کارآفرینی کبک را به دو قسمت تقسیم کرده است که تحت آنها،متقاضیان بالقوه انتخاب می شوند

متقاضیان کارآفرین باید یک پروژه تجاری را ارائه دهند. این پروژه عامل اصلی در ارزیابی یک برنامه است. دولت کبک اعلام کرده است که متقاضیان برنامه کارآفرینی کبک که در ارزیابی اولیه موفق بوده اند، به مصاحبه دعوت می شوند. متقاضیان مهاجرت به کبک از طریق کارآفرینی باید بعد از ورود به کانادا و دریافت اجازه اقامت دائم برای حداقل یک سال از سه سال برخی شرایط خاص را برآورده کنند، مانند

ایجاد یا خرید یک کسب و کار به تنهایی یا با مشارکت در زمینه کشاورزی، تجاری و یا صنعتی در استان کبک

مالکیت حداقل ۲۵% سهام به ارزش حداقل ۱۰۰ هزاردلار متعلق وی و یا همسرش 

حداقل یک نفر از افراد مقیم استان کبک (به غیر از خود و اعضای خانواده خود) را برای ۳۰ ساعت در هفته بکار گیرد ( کسانی که در بخش کشاورزی اقدام به خرید کسب و کار می کنند از شرط به کارگیری یک نفر کبکی مستثناء هستند.)

در مدیریت شرکت مشارکت داشته باشند.

مهاجرت تجاری کبک

مهاجرت تجاری کبک یکی از راههای اخذ اقامت کانادا است. این روش برای کسانی که مایل به اقامت در استان کبک هستند و دارای تجربه کارآفرینی، سرمایه گذاری و یا خود اشتغالی هستند مناسب است. متقاضیان این روش باید نشان دهند که قادر به اداره امور اقتصادی خود در کانادا هستند و بعد از پذیرفته شدن در استان کبک  زندگی خواهند کرد. پس از تایید استان، متقاضیان گواهی گزینش کبک یا Quebec Selection Certificate  دریافت می کنند. این گواهی توسط دولت کبک صادر می شود و به متقاضی اجازه اقامت دایم کانادا را پس از انجام معاینات پزشکی و کارهای امنیتی می دهد.

برنامه مهاجرت تجاری کبک از سه طریق انجام میگیرد که هرکدام از این روشها الزامات و شرایط خاص خود را دارند:

  • برنامه سرمایه گذاری کبک: در این روش، متقاضی باید دارای حداق دارایی 2  میلیون دلارباشد، سابقه مدیریتی داشته باشد و آمادگی سرمایه گذاری مبلغ 350000  دلار را به مدت پنج سال سرمایه گذاری کند.  

  • برنامه کارآفرینی کبک: در این روش، فرد متقاضی باید دارای حداقل دارایی 300,000 دلار باشد. وی همچنین باید سابقه مدیریتی در یک شرکت متعلق به خود یا غیر داشته و آمادگی و توانایی تاسیس یا خرید شرکت یا کسب و کاری را در کبک داشته باشد که حداقل یک شغل جدید ایجاد می کند.

  • برنامه خود اشتغالی کبک: برای واجد شرایط بودن در این روش متقاضی باید دارای دارایی 100,000 دلار باشد و در شغل یا رشته ای که  تمایل به تاسیس آن در کبک دارد صاحب تجربه باشد.

هزینه های این فرایند

هزینه های رسیدگی به درخواستهای مهاجرت تجاری کبک بنا به زیر گروه مهاجرت تجاری متفاوت است:

برنامه سرمایه گذاری                                                     15,235 دلار

برنامه کارآفرینی                                                              1,062 دلار

برنامه خوداشتغالی                                                            1,062 دلار

هر فرد وابسته( فقط برای گروه کارافرینی و خود اشتغالی)              168 دلار